Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie powierzchniowe może być stosowane do ogrzania lub chłodzenia całego budynku lub wybranych pomieszczeń. Doskonale współpracuje ze wszystkimi źródłami energii. Zarówno z kotłami tradycyjnymi, kotłami kondensacyjnymi, jak i źródłami energii odnawialnej; kolektorami słonecznymi czy pompami ciepła.

Jest to bowiem ogrzewanie niskotemperaturowe – woda grzewcza ma temperaturę od 24 do 35C, dzięki czemu odnawialne źródła ciepła pracują najefektywniej, jednocześnie znacząco obniżając koszty ogrzewania domu.

Dzięki dużej efektywności świetnie sprawdza się też jako system schładzający budynek. W takim przypadku energia cieplna łagodnie odbierana jest przez powierzchnię podłogi, ścian czy sufitu i usuwana z budynku i pomieszczenia, zachowuje komfortową temperaturę niezależnie od aktualnej temperatury zewnętrznej.

W systemie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego grzejnikiem jest cała powierzchnia, najczęściej podłoga lub ściana, co nie oznacza, że ciepło skumulowane jest właśnie przy posadzce czy ścianie. Jest ona owszem lekko ciepła (temperatura powierzchni wynosi od 2429oC), ale dobrze wykonane ogrzewanie powierzchniowe zapewnia w całym pomieszczeniu optymalny rozkład temperatury.

Ogrzewanie podłogowe